Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou výhody

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou výhody

Zubní kámen pod dásní: Je to opravdu zlý?

Pravděpodobně jsme všichni zaznamenali okamžiky, kdy jsme si prohlíželi své párové zuby v zrcadle a zjistili jsme, že si naše někdejší bílé perly začínají oblékat ne tak dobře. Mohl to být drobný šok pro nás, ale vězte mi, že se jedná o zcela běžný jev. Naše ústa jsou skutečně domovem pro velké množství bakterií, které mohou v kruhu příznivých okolností začít tvořit tzv. zubní kámen. Nejčastěji ho najdeme pod dásní, kde se může ukryt a být velkou hrozbou pro naše ústní zdraví.

Ale nezoufejte! Existují způsoby, jak se této nežádoucí návštěvnice zbavit. Miluji důkladný výzkum, takže jsem se rozhodla podrobně se podívat na zubní kámen. Od jeho vzniku až po jeho potencionální rizika a návody na jeho odstranění. Takže běžte do kuchyně pro hrníček čaje, protože se vydáváme (pomyslně) na dlouhou cestu do ústní dutiny!

Jak to s tím zubním kamenem vůbec je?

Zubní kámen je v podstatě tvrdý a porézní povlak, který je tvořen nahromaděnými bakteriemi a jejich metabolity. Jeho tvorba začíná krátkou dobou po čištění zubů, kdy se na zubních površích vytváří tzv. zubní povlak. Když dojde k jeho mineralizaci, začne se tvořit zubní kámen. Nejčastěji je tvořen za dásňovými okraji, na vnějších a vnitřních plochách zubů, méně často na korunách zubů pod dásněmi.

Věděli jste, že zubní kámen není vždy viditelný na první pohled? Může se skrývat pod dásní a narušovat tak její funkci. Bakterie, které se v něm usazují, mohou způsobovat záněty dásní a dokonce vést k paradentóze.

Nebezpečí zubního kamene - jaké to jsou?

Podle mých zkušeností si mnoho lidí myslí, že jediným problémem zubního kamene je jeho nevzhledný vzhled. Ale upřímně? Máme mnohem vážnější problémy, kterým bychom měli věnovat svou pozornost! Záněty dásní, krvácení, citlivost, paradentóza a dokonce ztráta zubů. To jsou jen některé z komplikací, které zubní kámen může způsobit.

Jednou se mi stalo, že jsem si všimla malého zaníceného místa na dáse. Zamířila jsem k zubaři a ukázalo se, že tam byl skrytý zubní kámen. Byla jsem šťastná, že jsem to zjistila dostatečně brzy, aby se mi zánět nestihl rozšířit i na ostatní zuby.

Zubní kámen vs. vlastní péče

Teď bychom se mohli ptát: je možné se zubního kamene zbavit doma? Odpověď je ano i ne. Jistě, existují způsoby, jak zubní kámen minimalizovat a snížit jeho formaci. Ale vězte mi, pokud se jedná o pořádný kousek zubního kamene, je lepší se obrátit na profesionála.

Je důležité mít na paměti, že správné zubní hygienické návyky mohou hrát klíčovou roli v prevenci vzniku zubního kamene. Namátkou: pravidelné čištění zubů, použití zubní nitě, pravidelné návštěvy u zubaře. Ale jak někdy říkám: lepší předcházet než léčit.

Odstranění zubního kamene - jak na to?

Když vidíme zubní kámen, naše první instinktivní reakce je často vzít do ruky nějaký nástroj a zkusit ho odstranit. Ale věřte mi, to není nejlepší způsob! Odborníci mají k dispozici špičkové vybavení, které dokáže zubní kámen odstranit efektivně a bezpečně.

Při ošetření zubař často použije ultrazvuk, který rozdrtí zubní kámen a odstraní ho. Vaše dásně zároveň podstoupí proces ozdravení, který pomáhá obnovit jejich normální stav a funkci.

Výhody odstranění zubního kamene

Ačkoliv může být proces odstraňování zubního kamene nepříjemný, věřte mi, že výhody jasně převažují. Vymizení nepříjemného zápachu z úst, bělejší zuby, zdravé dásně, lepší chuť jídla a povzbudivý pocit čistoty - to všechno jsou bonusy z odstranění zubního kamene.

Kromě toho, že budete mít radost z krásnějšího úsměvu, také odstranění zubního kamene může přispět k celkovému zdraví vašeho těla. Někteří vědci dokonce tvrdí, že by mohl existovat vztah mezi ústním zdravím a kardiovaskulárními chorobami. Takže se nejen smějte víc, ale smějte se zdravěji!

Jak se tomu všemu vyhnout?

Zubní kámen není nic příjemného, to je jasné. A i když některé věci prostě nemůžeme ovlivnit, když jde o naše ústní zdraví, máme naštěstí v ruce spoustu zbraní.

Chci tím říct, že správné ústní návyky mohou výrazně ovlivnit tvorbu zubního kamene. Čistíme zuby pravidelně a správně, používáme zubní nitě, navštěvujeme zubaře a dbáme na zdravou stravu.

Takže když příště přemýšlíte o tom, zda si večer vyčistit zuby nebo ne, vzpomeňte si na tento článek! Tato cesta k zdravějšímu a krásnějšímu úsměvu začíná právě tady a teď.

Napsat komentář