Pro a proti používání bělící zubní pasty

Pro a proti používání bělící zubní pasty

Význam bělících zubních past 

Řeč je o bělících zubních pastách. Jsou všeobecně označovány jako čarovný přístup k dokonalému úsměvu, který by mohl oslnit i filmaře z Hollywoodu, ale jaký je jejich skutečný dopad? A co se skrývá za těmi bílými šperky, které tak láska plně ukládáme na naše kartáčky každý den?

Pravdou je, že bělící zubní pasty jsou fenoménem současnosti, zvláště ve společnosti, která klade tak velký důraz na vzhled. Rozumí se, že každý z nás chce mít co nejlepší úsměv, a je těžké odolat slibům o „extrémním bělení“ a „oslnivém úsměvu“ na etiketách zubních past. Ale jak to skutečně funguje?

Jak bělící zubní pasty fungují?

Všeobecně řečeno, bělící zubní pasty fungují tím, že odstraňují povrchové skvrny na zubech. Toho dosahují pomocí speciálních abrazivních částic, které se měly vyhladit povrch zubů a odstranit skvrny. Některé z těchto past mohou obsahovat také chemikálie, které rozkládají nebo rozpouštějí skvrny, a peroxid, který má bělící vlastnosti.

Ke svému údivu jsem zjistil, že některé bělící zubní pasty obsahují také malé množství bělicích složek, které se nacházejí v bělících systémech, které používají zubaři. Nicméně, koncentrace těchto chemikálií je mnohem nižší, a proto jsou méně účinné. Normálně bych teď řekl, že je to tak trochu zklamání, ale přiznejme si to, všichni jsme tušili, že to bude takto.

Účinnost bělících zubních past

Je důležité si uvědomit, že i když bělící zubní pasty mohou být účinné při odstraňování povrchových skvrn, nejsou obecně schopné změnit stálou barvu zubů, zvláště pokud jsou zuby zabarveny už dlouho nebo jsou skvrny hluboké. Pokud tedy máte závažné zabarvení zubů nebo jste kuřákem, uvidíte pravděpodobně pouze malé zlepšení.

Nicméně, pokud máte jen mírné zabarvení a hledáte něco, co vám poskytne jen ten jemný nádech bělosti, pak by mohly bělící zubní pasty být pro vás dobré. Jeden z mých vtipů je, že moje zuby nejsou tak bílé, jak by mohly být, ale jsou to všichni ostatní, kdo by měli nosit sluneční brýle, když se usmívám, ne já!

Potenciální nebezpečí bělících zubních past

Teď se přesouváme do trochu temnější stránky bělících zubních past, kterou bych raději nazval „pozor na ty bělicí čarodějny“. Ačkoli někteří lidé mohou mít s bělícími zubními pastami dobré výsledky, existují také rizika a negativní stránky, které je třeba vzít v úvahu.

Jedním z největších potenciálních nebezpečí je, že abrazivní složky, které se používají k odstraňování skvrn, mohou na zubech způsobit také poškození. Tahle abrazivita může postupně odstraňovat smalt na zubech, což může vést ke zvýšenému riziku vzniku zubního kazu nebo citlivosti zubů.

Porovnání s jinými bělicími metodami

Jak jsem již zmínil, bělící zubní pasty nejsou tak účinné jako profesionální bělení zubů. Pokud chcete vidět skutečné, dramatické výsledky, pak byste měli zvážit profesionální bělení nebo bělící sady pro domácí použití, které obsahují vyšší koncentrace bělících chemikálií.

Možná mi nebudete věřit, ale před několika lety jsem si zakoupil jeden z těchto bělících setů. Byl to nejen příjemný zážitek (myšleno ironicky), ale také docela drahý. Po týdnu mé zuby skutečně získaly na světlosti, ale potom jsem je začal mít citlivé na studené nápoje. Jasně, moje milovaná limonáda z lednice byla náhle mým nepřítelem! Takže vždycky pečlivě zvažte, jestli to opravdu stojí za to.

Tipy pro bezpečné použití bělících zubních past

Chápu, že někteří z vás se mohou cítit skoro nadšeni těmito úžasnými bělícími zubními pastami. Ale než se pustíte do hledání těch nejlepších na trhu, zde jsou některé tipy, jak je bezpečně používat.

Nejprve a především je důležité si uvědomit, že bělící zubní pasty by neměly být jediným produktem, který používáte pro péči o své zuby. Bělicí pasta je jen doplněk k obvyklému kartáčování zubů a používání dentálního nitra a dalších nástrojů pro ústní hygienu. Kromě toho byste měli navštěvovat zubaře pravidelně, ať už jde o preventivní prohlídky, nebo pro ošetření konkrétních problémů.

Nicméně, pokud jde o používání bělících zubních past, je důležité, abyste následovali pokyny výrobce. Například pokud je doporučené používat produkt dvakrát denně, pak byste tak měli činit.

Jedním z nejužitečnějších taktických tahů, které jsem se naučil, je používat bělící zubní pastu jednou za čas, nebo po velmi krátkém období (například po týdnu), když jsem si všiml nějaké změny. To mi dává možnost sledovat jakékoli potenciální nepříjemné účinky, jako je citlivost nebo gumování dásní, a přestat s používáním, pokud se objeví jakékoliv problémy.

....a achjo, úplně jsem zapomněl na svého psa Štěpána, který, mimochodem, také má sklon ke konzumaci zubní pasty. Upřímně, nemám ponětí, proč jí má tak rád. Možná jde o chuť, nebo ho prostě baví dívat se na mě, jak panikařím, když si ho všimnu, že zase vyhrabal nějakou tubu zubní pasty. Abych byl upřímný, ani se neobtěžuju nějak mu to bránit, protože mi to dává další důvod, aby jsem si koupil tu nejnovější a nejlepší pastu na trhu (ano, jsem poněkud závislý na zubní pastě, pokud jste si toho ještě nevšimli).

Závěrečné myšlenky

Bělící zubní pasty mohou být skvělým nástrojem pro zlepšení vzhledu vašeho úsměvu, ale je důležité je používat s rozmyslem a pečlivě sledovat jakékoli potenciální nepříjemné účinky. A, co je nejdůležitější, nesmíte zapomenout, že vaše ústní hygiena je mnohem více než jen vaše bílé zuby. Takže pokud se vaše zuby rozhodnou, že nechtějí být tak bílé, jak biel v prádelně, na to klidně zapomeňte a užívejte si svůj úsměv tak, jak je! Vždyť koneckonců, úsměv je to nejkrásnější, co na sobě máme, ať už jsou naše zuby jakékoli barvy!

A nakonec, pokud byste se s některými otázkami chtěli podělit, neváhejte mi napsat nebo se zeptat v komentářích. A pokud máte nějakou osobní zkušenost (dobrou nebo špatnou) s bělícími zubními pastami, také bych to rád slyšel. Můj pes Štěpán a já se těšíme na vaše příspěvky.

Napsat komentář