Jak správně používat mezizubní kartáčky pro zdravé zuby

Jak správně používat mezizubní kartáčky pro zdravé zuby

Úvod do světa mezizubních kartáčků

Ah, milí čtenáři, uvědomili jste si někdy, že právě ten malý, často přehlížený pomocník, mezizubní kartáček, je vlastně klenotem vaší koupelny? Jak často stojíte před zrcadlem s vaší klasickou zubní kartáčkem a přemýšlíte, jestli děláte pro své zuby opravdu vše? No, dneska se ponoříme do světa mezizubního čištění, protože – ať už je to sebelíp – klasický kartáček se do těch tajných zákoutí mezi zuby prostě nedostane. Ten pocit, když se prostrkává ten maličký kartáček mezi zuby a slyšíte to skřípání... No, mě to trošku připomíná, když Lukášek (manžel, kterého tady zmiňovat nebudu, ale víte, jak to chodí, někdy se zmínka jen tak vkradne) odstraňuje námrazu z auta toho prvního mrazivého rána. Ale vrátím se k tomu později. Teď si pojďme říct, co to vlastně ten mezizubní kartáček je a proč by měl být váš nejlepší přítel – pokud jím už náhodou není!

Mezizubní kartáček a jeho role ve zdraví úst

O co tedy jde? Základní úlohu mezizubního kartáčku můžeme přirovnat k týmu specialistů na odstraňování nečistot v neproniknutelných lesích našich úst - tedy mezi jednotlivými zuby, kde si plak dělá diskotéky. Jde o prostor, který svým způsobem představuje Eldorádo pro bakterie. A věřte mi, jsem z Liberce, a tam máme přírodu hned za rohem, takže vím, o čem mluvím, když je řeč o pronikání do zeleně. Jen mi dovolte malou odbočku: když Lukášek a já šli minule na výšlap, tak mi celou cestu povídal (a já mu málem uvěřila), že v těch lesích jsou stopy po slonu. No, slony v Libereckých lesích nečekejme, ale v mezizubních prostorách můžete najít poklady v podobě zachycených zbytků jídla a plaku!

Velikost mezizubního kartáčku je klíčová. Pokud máte pocit, že váš je buď příliš velký nebo malý, nebojte se experimentovat. Myslete na to jako na vybírání správné velikosti bot. A že to vím! Když jsme s Lukáškem byli minule na nákupech, snažila jsem se vmáčknout do bot, které byly o číslo menší – takže, věřte mi, správná velikost dělá divy. Jestliže si nejste jisti, jakou velikost používat, mějte na paměti, že nejlépe poradí váš zubař nebo dentální hygienistka. Ačkoliv si myslíte, že vám kartáček nepasuje, stejně jako ty boty, oni vám pomohou najít vaši "skleněnou střevíčkovou" verzi, která bude pasovat přesně mezi vaše zuby.

Jaký mezizubní kartáček vybrat

Nyní když už víme, co a proč, měli bychom se zaměřit na další důležitou otázku: Jaký mezizubní kartáček si vybrat? Já jsem pro vivového ducha dobrodružství, takže zkouším vše možné. Jeden měsíc kupuji ty s dlouhou rukojetí, příští měsíc zase ty co vypadají jako miniaturní vánoční stromečky. A věřte, někdy to vypadá, že u nás ve koupelně je stále Vánoce.

Vybíráte podle tvrdosti, velikosti, typu rukojeti, barvy? Ano, může to být přesně tak komplikované, jako vybírání správného šampónu když stojíte v drogerii a všechny lákají svými sliby o objemu a lesku. Někteří odborníci doporučují začít s měkčími a postupovat k tvrdším, někteří zase radí opak. Osobně myslím, že je to trošku jako se seznamováním - někdy musíte párkrát skončit u toho špatného typu, než najdete toho pravého. Chce to tedy zkoušet. A nebojte se změnit typ kartáčku, když se vám zdá, že už není pro vás ten pravý. Stejně jako Lukášek občas změní cestu do práce, protože tu starou už měl nazkoukanou.

Technika čištění mezizubním kartáčkem

Neméně důležitá než výběr je samotná technika čištění. To bychom měli brát jako vážně, jako když jdu nakupovat do obchodu s pečivem. Vždy si říkám, že si vezmu jen to nezbytně nutné, ale víte jak to dopadne. Stejně tak bychom měli pečlivě přistupovat k mezizubní hygieně - nechat prostoučkávat mezizubní kartáčkem každou mezeru, aniž bychom nějakou vynechali, protože "přece není tak velká".

Technika je jednoduchá: vložíte kartáček do mezizubního prostoru a začnete jemné pohyby tam a zpět. Můžete si představit, že jde o malý tanec – trochu doleva, trochu doprava, a ono to najednou šlape samo. A pozor, nechte si poradit od profesionála jak na to, neboť správná technika může udělat z čištění zábavu, zatímco špatná vám může způsobit víc problémů než užitku. A já vím, o čem mluvím. Když jsem se s Lukáškem učila jízdu na bruslích, pořád mi říkal: „Karolíno, drž tělo rovně a nohy ve V!“ A díky tomu jsem se vyhnula mnoha pádům (a některým bohužel ne).

Mezizubní kartáčky a dentální hygiena v praxi

V praxi se mezizubní kartáčky mohou jevit jak něco zbytečného. "Už si čistím zuby kartáčkem, používám ústní vodu, chodím k zubaři, vážně potřebuju něco víc?" uslyšíte sami sebe, jak se ptáte. A já vám odpovím příběhem. Jednoho krásného dne, kdy Lukášek opravoval v kuchyni kohoutek, přišel jsem s tím, že asi potřebujeme nový. A on mě poučil: "Karolíno, když to správně vyčistím a udržím, bude to jako nové!" A on měl pravdu. Stejně je to s našimi zuby. Pravidelné a správné čištění může předcházet mnohým problémům a zuby vám to vrátí dlouhou životností a kvalitou.

Nejenže pravidelné používání mezizubního kartáčku snižuje riziko zubního kazu, odstraňuje zubní plak a pomáhá předcházet zánětu dásní, ale také se může postarat o to, že vaše ústa budou cítit svěžeji a vy sami se budete cítit lépe. A to už je důvod, proč to zkusit, nemyslíte? Přestože nám to může na začátku přidělat pár minut k večerní koupelnové rutině, jsou to minuty, které se násobně vrátí. Představte si, že je to investice do vašeho úsměvu, který – a nesmíme zapomenout – je vaší vizitkou k světu.

Zábavná fakta a tipy o mezizubních kartáčcích

Na závěr bych ráda s vámi sdílela pár zábavných faktů a tipů. Víte, že mezizubní kartáček je tak starý jako kolovrátek? No, možná ne tak úplně, ale archeologové našli doklady o používání věcí pro čištění mezi zuby datované až ke starověkým civilizacím. Nejsou tedy žádným moderním vynálezem, jen jsme se naučili vytvářet je lepší, hezčí a efektivnější. A tady je tip: nebojte se mezizubní kartáček použít před čištěním zubů klasickou zubní kartáčkem. Tím vytvoříte prostor, aby zubní pasta mohla proniknout hlouběji a účinněji pracovat na odstraňování plaku a bakterií z těch nejdostupnějších míst ve vaší ústní dutině.

A co vy a mezizubní kartáčky, používáte je, nebo si po přečtení tohoto článku říkáte, že byste to měli začít zkoušet? Já osobně si bez nich už svůj denní rituál nedovedu představit. A rozhodně je neopomíjím ani při cestování. Stejně jako Lukášek nezapomene vzít s sebou onu nezbytnou kávovou lžičku kdekoliv jsme, tak já nezapomenu na svého drobného pomocníka do koupelny. Protože, nezapomínejte, zdravé úsměv je stále ve móde, a my můžeme udělat spoustu pro to, abychom ho udrželi třpytivým a svěžím.

Doufám, že jste si dnešní článek užili, a snad jsem vám přinesla něco nového do vašeho hygienického arzenálu. Mezizubní kartáčky jsou opravdu malým zázrakem a mohou udělat velkou změnu ve vašem životě. Tak honem do drogerie nebo pro tu radu k odborníkovi, ať už máte svůj ultrazvukový zubní kartáček, nebo ten klasický, mezizubní kartáček by vám neměl chybět!

Napsat komentář