Výhody a nevýhody používání bělící zubní pasty

Výhody a nevýhody používání bělící zubní pasty

Jak funguje bělící zubní pasta

Poprvé, pojďme si vyjasnit, jak bělící zubní pasta funguje. Bělící zubní pasty jsou plné drobných abrazivních částic, které odstraňují skvrny z povrchu našich zubů. Myslete na to jako na velmi jemné pískování. Částice jsou tak malé, že mohou proniknout do mikroskopických trhlin v našem smaltu a odstranit usazeniny a skvrny.

Například, pokud jste velký fanoušek kávy nebo červeného vína, pravděpodobně víte, že tyto nápoje mohou postupem času zanechat skvrny na vašich zubech. Bělící zubní pasta pomáhá odstranit tyto skvrny a vrátit vašim zubům jejich přirozenou bělost. Ale neměli bychom zapomenout, že efektivita bělící zubní pasty je omezená. Nejde o zázračný výrobek, který by změnil barvu vašich zubů o několik odstínů, jak si někteří lidé myslí. Pokud skutečně chcete dosáhnout dramatických výsledků, budete pravděpodobně muset hledat profesionální zubní bělení nebo použít domácí bělící sadu.

Zdravé důvody pro použití bělící zubní pasty

Nemusíme bělící zubní pastu používat jen proto, aby naše zuby vypadaly lépe. Existují také zdravotní důvody pro jejich použití. Například, skvrny na zubech mohou být nejen nevzhledné, ale také mohou způsobit destrukci skloviny a dna zubu. Takže odstraněním skvrn pomocí bělící zubní pasty můžeme také pomoci chránit naše zuby před poškozením.

Většina bělících zubních past také obsahuje fluorid, který je cenný pro prevenci zubního kazu. Fluorid pomáhá posilovat zubní sklovinu a ochránit zuby před aciditou a bakteriemi, které mohou způsobit zubní kaz a paradentozu. Takže pokud používáte bělící zubní pastu, možná se tím přispíváte k ochraně svých zubů před zubním kazem a dalšími problémy.

Nevýhody použití bělící zubní pasty

Samozřejmě, ne všechno jsou jen výhody. Existují také některé nevýhody při použití bělící zubní pasty, které byste měli znát. Zaprvé, dlouhodobé použití bělících zubních past může vést k tomu, že vaše zuby budou citlivější. Toto je způsobené tím, že abrazivní částice v pastě mohou postupně erodovat zubní sklovinu a odhalit dentin - měkčí, citlivější vrstvu zubu pod sklovinou.

Další potenciální nevýhodou je, že bělící zubní pasty nemusí být účinné na všechny typy skvrn. Například, pokud máte skvrny na zubech způsobené antibiotiky nebo určitými látkami, jako je tetracyklin, bělící zubní pasta je pravděpodobně neodstraní. V takovém případě by bylo nejlepší konzultovat profesionálního dentálního hygienika nebo zubního lékaře.

Porovnání bělících zubních past s běžnými pasty

Když přemýšlíme o tom, zda bychom měli použít bělící zubní pastu nebo obyčejnou zubní pastu, je důležité si uvědomit, že obě mají své klady a zápory. Bělící zubní pasty mohou pravděpodobně lépe odstranit skvrny na povrchu zubů, ale mohou také způsobit citlivost zubů a nemusí být účinné na všechny typy skvrn.

Na druhé straně, běžné zubní pasty nemusí být tak účinné při odstraňování skvrn, ale jsou obecně jemnější na zuby a mohou být také účinné při prevenci zubního kazu díky obsahu fluoridu. Navíc, bělící zubní pasty mohou být dražší než obyčejné zubní pasty, takže pokud jde o finanční stránku, může být pro některé lidi lepší volba standardní zubní pasta.

Praktické tipy pro použití bělící zubní pasty

Přestože existují určité nevýhody při použití bělící zubní pasty, můžete tyto rizika minimalizovat tím, že budete dodržovat několik praktických tipů. Zaprvé, pokud začnete pociťovat citlivost zubů, měli byste přestat používat bělící zubní pastu a poradit se s vaším zubním lékařem.

Je také dobrý nápad střídat použití bělící zubní pasty s obyčejnou zubní pastou, aby se zredukovalo riziko poškození skloviny. Můžete například používat bělící zubní pastu jednou denně a obyčejnou zubní pastu při ostatních čistěních zubů.

Příběh, který se váže k tématu

S několika lety jsem začal používat bělící zubní pastu, protože jsem byl nespokojený se žlutým odstínem mých zubů. Ačkoli jsem si všiml určitého zlepšení barvy mých zubů, začal jsem pocítit citlivost, kterou jsem dříve nezažil. To bylo pro mě alarmujícím signálem a tak jsem se rozhodl zastavit používání bělící zubní pasty a konzultovat tento problém se svým zubním lékařem. Mojí zkušeností jsem se chtěl podělit proto, abych vás upozornil na možné vedlejší účinky bělících zubních past. Potřebujeme si být vědomi svých úst a jak naše tělo reaguje na různé výrobky.

Můj poslední názor na bělící zubní pasty

Na závěr bych chtěl říct, že použití bělící zubní pasty určitě má své výhody a nevýhody. Na jedné straně mohou být účinné při odstraňování skvrn a mírném bělení zubů, na druhé straně mohou způsobit citlivost zubů a nemusí být účinné na všechny typy skvrn. Moje rada je, že pokud se rozhodnete používat bělící zubní pastu, vždy sledujte jak se vaše tělo na ni reaguje a pokud zaznamenáte jakékoliv potíže, okamžitě se poraďte se svým zubním lékařem. Nakonec, je přece jen nejdůležitější mít zdravé a silné zuby než zuby, které jsou o několik odstínů bělejší.

Napsat komentář