Nasazovací zuby: Krok za krokem

Nasazovací zuby: Krok za krokem

Co jsou nasazovací zuby a proč je můžete potřebovat?

Všimli jste si někdy, jak se náš přístup k estetické stomatologii mění s každým rokem? Když jsem byla malá Jitka a lidi měli nějaký problém se zuby, obvykle si nasadili „korunky“ a bylo to v pohodě. Ale věci se mění a tak jak se rozvíjí technologie a stomatologie se stává více a více sofistikovanou, přidáváme na možnostech, které máme k dispozici. A jednou z těchto možností jsou nasazovací zuby.

Nasazovací zuby, někdy také nazývané snímatelné zubní protézy, jsou skvělou alternativou ke klasickým korunkám či můstkům – hlavně pro ty z nás, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí jít cestou implantátů. Nejenže jsou esteticky atraktivní, ale také pohodlné a cenově dostupnější než mnoho dalších možností. Ale asi jste přišli sem, abyste zjistili, jak celý proces nasazení zubů probíhá, ne? Tak pojďme na to!

Jak fungují nasazovací zuby?

Na rozdíl od korunek nebo mostů, nasazovací zuby nejsou trvale fixovány ve vaší pusince. Místo toho, jsou navrženy tak, že je můžete snadno sejmout a nasadit podle potřeby. To je skvělé, protože to znamená, že je můžete čistit mimo ústa, a můžete je také vyjmout na noc, což je pro mnohé lidi pohodlnější.

Samotné nasazovací zuby jsou obvykle vyrobeny ze dvou hlavních materiálů. Základ protézy, který je navržený tak, aby co nejvíce připomínal váš přirozený dáseň, je obvykle vyroben z nějakého druhu akrylu. Skutečné „zuby“ jsou pak vyrobeny buď z porcelánu, nebo jiných materiálů, obvykle podobných těm, které se používají pro výrobu korunek.

Co očekávat při návštěvě stomatologa pro nasazení zubů?

Jako první, očekávejte spoustu konzultací! Než se vlastní proces nasazení zubů začne, budete pravděpodobně muset absolvovat řadu konzultací s vaším stomatologem, aby se ujistil, že jsou nasazovací zuby skutečně nejlepší volbou pro vás. To může zahrnovat různé testy a měření, aby se stomatolog mohl ujistit, že nasazovací zuby budou dobře sedět.

Poté, jakmile je vše připraveno, stomatolog začne s procesem vytváření vašich nových zubů. To obvykle zahrnuje odlití modelu vašich dásní a poté vytvoření samotných zubů, které jsou na tento model nasazeny. Celý proces může trvat několik týdnů, v závislosti na rychlosti výroby zubů a na případných dalších potřebách.

Jak se o nasazovací zuby starat?

Dobrým pravidlem pro jakékoli zubní protézy je, že je třeba o ně pečovat stejně jako o skutečné zuby. Takže ano, stále je třeba si čistit zuby a používat dentální nit!

Samotné nasazovací zuby jsou ale o něco jiné. Vzhledem k tomu, že je můžete vyndat z úst, je měli čistit mimo ústa, ideálně při každém vyndání. K tomu lze použít speciální pastu na zubní protézy a měkký kartáček. Při čištění byste měli dávat pozor, abyste protézu nepoškodili. Po vyčištění by protéza měla být uložena do nádoby s čistou vodou nebo do speciální roztoku pro čištění zubních protéz.

Moje zkušenost s nasazovacími zuby

A teď k tomu nejoblíbenějšímu tématu všech čtenářů – moje vlastní zkušenosti. Vím, že se na to všichni těšíte, takže se to pokusím co nejlépe popsat.

Pravda je, že jsem sama měla nasazovací zuby. Když jsem ještě byla malá, měla jsem nehodu na kole a přišla jsem o zoubek. Tehdy jsme nebyli tak zamožní, aby si maminka mohla dovolit dát mi zavést implantát, takže jsem si musela vystačit se „nasazovákem“. Naštěstí jsem si na něj rychle zvykla a vlastně mi to přišlo jako docela zábavné – kdo jiný může vyndat svůj přední zoubek kdykoli chce, že jo?

Jedno, co mi na tom ale opravdu přišlo skvělé, bylo, jak mi to vše vysvětlil a vysvětloval můj stomatolog. Byl velmi trpělivý a vždy mi dával co do činění, aby se ujistil, že všechno chápu. Myslím, že je to důležité pro každého, kdo se rozhodne pro nasazovací zuby – najít si dobrého stomatologa, který je ochoten s vámi probrat vše a pomoci vám přizpůsobit se nové životní realitě.

Na závěr bych chtěla podotknout, že nasazovací zuby jsou skvělou volbou pro ty z nás, kteří z nějakého důvodu nemohou jít cestou implantátů. Jsou pohodlné, cenově dostupné a esteticky atraktivní. Navíc jsou i docela zábavné. Stále si vybavuju, jak jsem svým kamarádům ve škole předváděla svůj „nasazovák“ a vždycky to vyvolalo úsměv na tváři.

Napsat komentář