Jak se pozná zánět v zubu?

Jak se pozná zánět v zubu?

Co to je zánět v zubu?

Zánět v zubu, neboli pulpitis, je nepříjemná záležitost, která se může dotknout úplně každého z nás. A pokud jste někdy byli svědkem toho, jak můj pes Štěpán kousá kost, určitě mi dáte za pravdu, že zuby jsou pro nás dost důležité a jejich zánět je rozhodně něco, co bychom neradi zažili. Ale jak poznáte, že se jedná právě o zánět zubu?

Já osobně jsem zažil zánět zubu pouze jednou, ale pamatuji si to jako by to bylo včera. Vzpomínám si na ten nepříjemný pocit, jak mi začal pulsírovat celej svět v zube. Ale o tom až za chvíli.

Seznamte se s příznaky zánětu v zubu

Abychom byli schopni rozpoznat, když se v našem těle něco děje, je důležité znát příznaky. Když mi například Štěpán začne vyčítavě koukat, vím, že chce jít ven nebo dostal chuť na kus dobrého masa. Stejně tak je důležité znát příznaky zánětu v zubu.

Jedná se tedy především o bolest, kterou můžeme cítit nejen v zubu, ale může vyzařovat i do obličeje, ucha nebo krku. A pokud jste se někdy setkali se názorem, že bolest zubů je zanedbatelná, mohu vám říct, že je to nesmysl. Ta bolest umí být opravdu nepříjemná.

Jak se vyhnout zánětu zubu?

Prevence je vždy lepší než léčba. Takže jako první vám chci dát na srdce to, co jste slyšely už od malička: nezapomínejte na pravidelné čistění zubů. Víte, Štěpán má vskutku nádherný chrup, hlavně díky tomu, že mu pravidelně čistím zuby speciální zubní pastou pro psy.

Ale abych se vrátil zpět k našemu tématu, tedy jak se vyhnout zánětu zubu, je důležité pravidelně navštěvovat zubaře, dobře si čistit zuby a nezanedbávat ani mezizubní prostor. Protože právě v těchto místech se nejčastěji vyvíjejí bakterie, které mohou vést k zánětu zubu.

Pomocí domácích prostředků

Jestliže vás bolí zub a nejste si jisti, jestli se nejedná o zánět, můžete zkusit nějaký ze zaručených domácích prostředků. Například je dobré vypít něco studeného. Studená tekutina totiž dokáže zmírnit bolest a může vám tak přinést okamžitou úlevu. Ale pozor, jestliže je citlivost na studené obzvlášť velká, mohl by to být právě zánět zubu.

Můžete také vyzkoušet kloktání s vodou a solí. Sůl funguje jako přirozený antiseptik, který dokáže zabít bakterie a zklidnit zanícenou dásen. Stačí polévkovou lžíci soli smíchat ve sklenici teplé vody a kloktat po dobu dvou minut. Tuto proceduru můžete opakovat i několikrát denně.

Léčba zánětu zubu

Máte-li pocit, že se u vás vyvinul zánět zubu, je důležité se obrátit na odborníka, tedy zubaře. Domácí léčba může pomoci zmírnit příznaky, ale nebudu vám lhat, sám zánět tím nevyléčíte.

K léčbě zánětu zubu patří typicky odstranění infikované zubní dřeně a následně vyplnění zubu. Může dojít i k odstranění celého zubu v případě, kdy by jeho zachování znamenalo riziko pro ostatní zuby.

Dentální absces

O tomto velmi nepříjemném následku zánětu zubu jsem se dozvěděl právě tehdy, když jsem si prošel zánětem zubu. Jedná se o tvoření hnisu v dutinách vzniklých v důsledku zánětu.

A dentální absces je opravdu nepříjemná věc. Pokud nechcete prožívat bolesti srovnatelné s tím, když vám Štěpán šlápne na nohu, je potřeba se ho zbavit co nejdříve. Opět platí, že na to nejlépe dohlédne váš zubař.

Nouzová péče

Co když se stane to nejhorší a bolest zubu opět přijde v noci nebo o víkendu, kdy je zubařská ordinace zavřená? Přesně to se mi stalo v případě mého zánětu zubu. Štěpán byl naštěstí při mě a snažil se mi pomoct tím, že mi laskal hlavu svým ocasem.

Ale ona to bohužel samozřejmě nevyřešila. Později jsem zjistil, že existují tzv. zubní pohotovosti, kde vám pomohou i mimo ordináční hodiny. Samozřejmě je to nutné řešit co nejrychleji, aby nešlo o čas. Proto bych vám doporučil si najít kontakty na takové zdravotnické pracoviště a mít je při ruce.

Na závěr

A tak jsme došli na konec našeho dnešního článku o zánětu zubu. Doufám, že vám informace, které jsem tady s vámi sdílel, pomohou a že se už nikdy nebudete muset potýkat se zánětem zubu. Nevím, jestli jsem to už zmínil, ale zánět zubu opravdu není nic příjemného.

A teď mě už čeká Štěpán, který by chtěl jít ven na procházku. Takže vám přeji příjemný zbytek dne a pamatujte: nezanedbávejte péči o své zuby!

Napsat komentář