Jak dlouho trvá kyretáž zubů? Průvodce délkou zákroku

Jak dlouho trvá kyretáž zubů? Průvodce délkou zákroku

Co to vlastně je ten kyretáž

Kyretáž zubů, dámy a pánové, je zákrok, který bychom mohli přirovnat k velkému úklidu, kde zubní lékař přijde s lopatou a smetáčkem a začne důkladně čistit pod vašimi dásněmi. No dobře, nejenže kyretáž zní méně bolestivě než vzpomínky na dětské podlahy po Vánocích, je to také o mnoho zdravější pro vaše ústní dutinu. Kyretáž zubů je totiž postup, který se používá k odstranění zubního kamene a plaku uloženého hluboko pod dásněmi. Ty špatné věcičky, co si tam dělají večírky nadměrně a bez vašeho svolení, mohou vést k zánětům a v konečném důsledku i ke ztrátě zubů. A kdo by chtěl být připraven o svůj okouzlující úsměv, že?

Jestli vám to přijde trošku jako horor, zkuste si to představit jako speciální SPA pro vaše dásně. Lékař-pohodář v rukavičkách, s přístroji jako vybavený astronaut, se postará o to, aby váš úsměv byl nejen krásný, ale hlavně zdravý a v plné síle. Někteří specialisté dokonce vybavují své ordinace sedačkami, kde si můžete dát pauzu a nechat si vymazlit dásně, zatímco klimatizace šepotá lullabies pro dospělé. Ačkoliv to není zážitek na každý den (naštěstí!), s přístupem a technologiemi, co dneska máme, už to není nic, čeho bychom se měli bát.

Proč vůbec podstoupit kyretáž

Můj známý Vlasta jednou prohlásil, že kdo by chtěl chodit na takovéto procedury, když si může zuby jen prostě vyčistit doma, že? Tak jsem ho musela trochu poučit. Kyretáž není jen o tom "vyčistit si zuby". Je to záchranářská akce pro vaše dásně, aby se zachránilo to, co domácí kartáček už nezachrání. Když navštěvuji svého dentálního hygienistu, říkám si, že to je tak trochu jako práce detektiva. Hledají stopu, kterou normálne vidět není a odstraňují zubní zločince skryté hluboko v dásňovém žebříčku.

Kyretáž může zabránit hrozivým problémům, jako je parodontitida, což je zánět podpůrných struktur zubů. Když rolujete na křivce zánětu, může to jít strmě dolů, až k zubní rakovině. Takže ovládejme naše zubní koně dřív, než začnou divočit. A když si pamatuji na svého syna Emila, který má strach z každého zvířátka, co by mohlo mít víc nohou než on, tak ho chápu. Zuby nejsou žádné drobotiny, které by se měly nechat bez dozoru.

Jak probíhá kyretáž krok za krokem

Nedá se říct, že by kyretáž byla procházka večerním Plzní s vůní hořících trávníků. Ale ať se to někomu líbí nebo ne, kyretáž probíhá v několika krocích, které se zaměřují na čištění nad i pod dásňovým okrajem. Nejdřív si moje oblíbená dentální hygienistka, kterou si nechám jmenovat Jadrankou, vyčeše své dlouhé blond vlasy, pak nasadí masku a začne. Mapa ústní dutiny se rozprostře před ní a s pomocí ultrazvukového nástroje, který by si zasloužil svou vlastní tematickou písničku, se pustí do práce. Zub po zubu, jako by hledala skrytý poklad, odstraňuje všechny nečistoty.

Následně, pokud je to nutné, se oblast znecitliví. Není to žádný fór, půjde-li o hlubokou kyretáž, cítíte se chvíli jako po návštěvě ne příliš šikovného botoxového specialisty – mimika uložena do křemíkového klidu. Poté lékař přechází k ručním nástrojům, kyretám, kam páčidlům a vudle, abychom zůstali ve vtipném jazyce, a důkladně očistí všechny skulinky a koutky. Chvíle napětí jako ve finále soutěže "Kdo přežije", ale ve skutečnosti je to kyretáž, která vás přivádí zpět k životu.

Délka zákroku a co ovlivňuje jeho trvání

Když jde o to, jak dlouhá to bude párty u dentálního hygienisty, je to vždycky trochu loterie. Někdy se z vás stane VIP host s extrémně dlouhým setem, jindy jenom nakouknete a už brzy máte vyražený dech a jdete domů. Jak dlouho kyretáž trvá, záleží na mnoha faktorech - od pokročilosti zubního tartaru, přes počet zubů postižených zánětem, až po to, jak dobře si pleteme své osobní zdravotní niti.

Pokud si zuby čistíme tak, jak bychom měli, a nevynecháváme ani ty zadní, schované, co si myslí, že jim nic nehrozí, může být kyretáž záležitostí jedné návštěvy. Ale nenechme se zmást, i taková jedna návštěva může být maraton, ne sprint. Pokud toho má Jadranka hodně na paletě, pak si můžeme v klidu pustit audioknižní trilogii, než bude hotovo. A pokud jdeme na kyretáž poprvé a nevíme, co očekávat, raději si dejme dvojitý balíček nervů a časovou rezervu.

Po zákroku - co a jak

Jakmile je kyretáž u konce, můžete se cítit trochu jako kočka, která přišla z party v šesti ráno – trochu omámená, ale šťastná, že to má za sebou. Je normální, že dásně budou po zákroku podrážděné, možná i mírně krvácet či být citlivé. Není to nic, pro co byste měli nastupovat na dramatický kolotoč, jedná se o běžnou reakci na tak intenzivní čištění. Já si vždycky připravím ultrasensitive zubní pastu a hebký kartáček, připravené doma jako uvítací komité pro moje zranitelné čištěné dásně.

Jídelníček po kyretáži je také tak něco, co si zaslouží pozornost – představte si to jako seznam písní, které jste si připravili pro vaše dásně. Jedna velká pohoda, žádné pevné potraviny nebo ostré chutě. Můj játra a kuřecí polévka recept je hodný Michelin hvězdičky - dokonale hladká a dásněmilující. Kromě toho se doporučuje vyhýbat se kávě, cigaretám a alkoholu – zkrátka všechno, co by mohlo dásně ještě více rozdráždit. Já si osvěžím dásně gelifikovanými ledovými kostkami s příchutí mátového čaje – tento tip je zaručený hit!

Závěrečné tipy a triky

No a abychom to uzavřeli s grácií vysoce kvalitního, fluoridového obalu, připomenu vám pár tipů a triků, jak se starat o zoubky, aby kyretáž byla událostí co nejméně frekventovanou. Především je to ta věčná klasika – čistěte si zuby 2x denně, používejte mezizubní kartáčky a nešetřete na zubní nitě. Když to vzpomenu naše rodinné večery, že já, Klára a Emil soutěžíme, kdo udělá nejlepší bubliny z ústní vody, jde nám to všechno od ruky dvojnásob.

Dokonce je fajn navštívit svého dentálního parťáka pravidelně – my chodíme s celou rodinou dvakrát do roka a je to vždycky jak rodinný výlet. Takový Disneyland, akorát místo horských drah máme zubní křesla a jako suvenýry si odnášíme vzorky nejnovějších ústních vod a kitů na bělení. A pokud jste jako moje máma, co má zubního lékaře na speed dialu, určitě nezapomeňte ani na stravu bohatou na vápník a vitamíny.

A když už mluvíme o tom, jak si zachovat ten boží úsměv, nezapomeňte, že úsměv je nejspíš to nejlepší, co můžeme sdílet s ostatními. Je to jako šíření viru, ale toho dobrého typu, co rozjasní den i cizímu člověku na zastávce. Takže si vykartečujte cestu k zářícímu úsměvu, pečujte o své chomáče a běžte ukázat světu, že máte nejen zdravé zuby, ale i šťastnou duši.

Napsat komentář